4 דקות קריאה
מרכז מבקרים להפרעות למידה?

קיבלנו חלל מנוצל רק בחלקו לפעילות בבית ספר תיכון מיתרים, החלל היה מחולק בהתאם לצרכי העבר של המקום, ובמצב מוזנח

המטרה הייתה עיצוב בית קפה בהפעלת התלמידים שהוא בעצם מרכז מבקרים. דרך הפעילות בו תעביר את התחושה שמלווה ביום יום אדם עם הפרעות למידה כמו דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, הפרעות קשב ועוד, בצורה של חוויה והתנסות. אחת ממגמות הלימודים בתיכון זה, היא קולינריה ומרכז המבקרים צמוד למטבח הקיים, האתגר היה לשלב אותו בעיצוב הפעילות והנראות של מרכז המבקרים.


זה אתגר משמעותי לעצב העברת תחושת קושי והפרעה. במטרה ליצור דימוי לקושי כגון עיוורון יוצרים חלל חשוך, במטרה ליצור דימוי לזיקנה מניחים משקולות על הגוף, או משקפיים מטשטשות וכו'. לרוב מוגבלויות פיזיות קלות יותר לעיצוב, הסברה ותחושה. אבל בניגוד לכך, עיצוב המחשה להפרעות למידה, הינה מאתגרת מאוד. שכן אין אפשרות "לשלוט" על חלקים במוח על מנת לחוש בהפרעות. העיצוב והפיתוח היה מאתגר. המטרה: על המבקר לעבור חוויה והתנסות כדי לגעת ולו במעט בהפרעות הלמידה. פתחנו באיסוף מידע ומחקר אודות הפרעות למידה .


 מיתגנו את המקום בעיצוב לוגו, המבוסס על לוגו בית הספר

המשך המיתוג עיצוב דמות פרזנטור למקוםגם עיצבנו דימוי חוזר שמשקף את עולם הפרעות הלמידה, בתחומים שונים ורביםתיכננו ועיצבנו את חלוקת החלל שיכיל: כניסה , חלל פעילות, חלל סיכום, מטבחון ושירותים נגישיםהמשכנו בעיצוב ובתכנון חוויה וזרימת הקהל שתואמת לכמות המבקרים ולארוחה בסוף הפעילות. מטרת הביקור: לחשוף לקהל המבקרים מהן הפרעות למידה, ולשנות את הסטיגמה הקיימת על מי שיש לו הפרעות למידה. בית הקפה מעוצב עם שישה שולחנות מעוצבים שונים בהתאמה לכל תחנה. כל שולחן הינו תחנת משחק, חוויה והתנסות. לכל שולחן שישה כיסאות מעוצבים ושונים השייכים רק לתחנה מסוימת. 
פיתחנו ועיצבנו אביזרים משלימים לפעילות התחנה. משטח השולחן משרת את כל המשחק, עם הוראות משחק, תא אחסון ועוד
העיצוב כולל את תכנון מבנה החלל עצמו, כולל צבעונית, תאורה, עיצוב תוכן וגרפי של הקירות, בתוכן הגרפי שילבנו יצירות של תלמידי בית הספר
אווירת בית הקפה הושגה עם עיצוב תאורה תואמת אפלולית, צבעוניות בשחור, ריצפה באריחי שחור לבן, עיצוב גרפי על הקירות ועוד.


השתמשנו בשגיאות כתיב , איות וסגנון כדי ליצור את אי הנוחות מיד בכניסה למקוםעיצבנו את ניהול הקהל והחוויה בעזרת סרטונים וסאונד מלווה. כמו סרטון הפתיחה המסביר את המטרה ועל המקום. במקום מפוזרים קיוארים לסריקה, המעבדים את החוויה.
פינות מעוצבות נוספות במקום: עיצוב זולה שקושרת את המבקרים לזווית אישית בדמות מכתבים ממי שחיים עם הפרעות למידהעיצוב עם דמויות מעוררות השראה על החלונות, המתמודדות עם הפרעות למידה והשיגו הצלחות בתחומים שוניםלסיכום החוויה עיצבנו חלל סיכום מפתיע בו כל מבקר יכול להביע זווית אישית שלו על חווית הביקור